Címkék
2023 BORÁSZOK BORÁSZA
Egy ilyen elismerés átvételekor az ember végiggondolja gyakorlatilag az egész utat, amin eljutott a jelen pillanatig. Számunkra azért nagyon fontos ez a díj, mert a Borászok Borászát a szakma választja a saját sorai közül és ilyen módon talán a legobjektívabb.
A sváb gyökerű Heimann család 1758 óta él és dolgozik Szekszárdon. A török hódoltságot követően, a XVIII. században királyi kedvezményekkel csábították a megcsappant népességű vidékre a német telepeseket. A svábok magukkal hozták a kor fejlett árutermelő borkultúráját és munkakedvüket, szorgalmukat ...
A sváb gyökerű Heimann család 1758 óta él és dolgozik Szekszárdon. A török hódoltságot követően, a XVIII. században királyi kedvezményekkel csábították a megcsappant népességű vidékre a német telepeseket. A svábok magukkal hozták a kor fejlett árutermelő borkultúráját és munkakedvüket, szorgalmukat. Betelepítették az elhagyott domboldalakat és fellendítették a kereskedelmet. A szekszárdi “alsóutcai sváb” Heimannok a város vállalkozó szellemű, dolgos paraszti rétegéhez tartoztak. A XX. század folyamán a családi borászat fejlődését először a gazdasági világválság, majd a második világháború törte meg. A háborúból hazaérő Ferenc dédapánk (született 1901), betegsége miatt fiának Ferencnek (sz. 1930) adta át a családi birtok irányítását. Az ő nevéhez fűződtek a szekszárdi TSZ háztáji szőlők kialakítása, az első nagyüzemi kordonos telepítések, majd az Aliscavin néven létrehívott borászati közös vállalat.
Heimann Zoltán (sz. 1959) és Ágnes sikeres közgazdász karriert maguk mögött hagyva fordultak ismét a szőlő és a bor felé, s építették újra a családi vagyont. A szőlő iránti elkötelezettség ismét a családi kultúra szerves része, amit az is mutat, hogy 2009-ben teljesen Szekszárdra költöztünk, hogy minden erőnkkel a borászatra koncentráljunk. Családi birtokunk mindennapjaiban a felhalmozott bölcsesség és alaposság, az ifjúság lendületével ötvöződik. Minden kulcskérdésben a családtagok kezében van a döntés és a felelősség. Zoltán a stratégia felelőse, valamint a beruházások, telepítések lebonyolítója, s a vendégekkel is javarészt ő foglalkozik a borkóstolókon. A Szekszárdi Borvidék elnökeként sokat tesz a tágabb közösség felemelkedéséért is. Ágnes (a ház asszonya) a termelés felügyelete mellett a vendéglátásba is beleviszi természetes kedvességét. Ifj. Zoltán szőlész-borász tanulmányait Geisenheimben, Montpellierben és Udinében végezte, 6 év világlátás most a birtok igazgatásának kihívásait és sokrétűségét tanulja nap mint nap. Gábor, a fiatalabbik testvér orvosi pályára készül, jelenleg Münchenben tanul, de ő is sokat tesz mikrokörnyezetében a Heimann borok megismertetéséért.
A magas minőséghez nélkülözhetetlen egy jó csapat. A családias légkört erősíti, hogy a szőlészetben és borászatban dolgozó kollégáink javarészt tizen éve elkötelezettek mellettünk és a nagy odafigyelést igénylő borkészítés mellett. Szabó László szőlész kollégánknak a szőlészeti munkafolyamatok szakmai koordinálása és ellenőrzése a feladata, immár 11 éve segíti munkánkat. A borászatban még négy állandó kollégánk van: Mátis László a rangidős, ő 12 éve dolgozik nálunk, feladata a palackozás, címkézés és a raktár kezelése. Tóth György és Horenka Zoltán elsősorban a szőlészeti gépi munkákért, Tóth Bertalan pedig a pincéért, a tiszta hordókért felel. Egy kicsit mindenki mindenes is egyben, ahogy egy kis vállalkozásban ennek lennie kell.
Boraink stílusán tisztán látszik a kézjegyünk. Mi a titok a Heimann borokban? Az első és legfontosabb biztosan a saját ízlésünk és a törekvés, hogy mindenből a legjobbat hozzuk ki. Mindez azonban nem valósulhatna meg a kiegyensúlyozott ültetvények és a közvetlen, személyes odafigyelés nélkül. A mai kornak megfelelő technika mellett nagy hangsúlyt fektetünk a természetet kímélő szőlőművelésre. Gyomirtó helyett kapálógépet használunk. A szőlőt többször, manuálisan átválogatjuk az évjárat által meghatározott szempontok szerint. Teljes érettségben –de nem túlérettségben– kizárólag kézzel szüretelünk. Az erjesztés során mértékletes extrakcióra törekszünk. Hogy boraink karaktere kibontakozhasson, hosszú ideig, elsősorban magyar készítésű nagyhordóban érleljük őket.
Heimann Pince
Merlot és cabernet franc a Porkoláb-völgyi-tetőről és a Porkoláb-völgy Gyöngyszem dűlőjéből, Tannat a Bati kereszt monopol dűlőnk fél hektáros területéről és kékfrankos a Baranya-völgy magasabban fekvő területeiről.
A Heimann Birtokbor pincénk névjegye, melyet a legjellemzőbb tételeink alkotják. A csúcsboraink jóivású, de sokrétű, izgalmas belépőjének szánjuk.
Decanter World Wine Awards 2020 Ezüstérem 55% cabernet franc, 30% sagrantino és 15% kékfrankos A Porkoláb-völgyi cabernet franc-t házasítottuk a Bati kereszt sagrantinójának szívet-lelket melengető termésével, majd kis kékfrankossal könnyítettünk, fűszereztünk. Hordós érlelés 14 hónapig. Az eredmény egy igazán egyedi ízvilágú, markáns tanninokkal bíró,...
Kékfrankos-merlot Illatában cseresznye, friss málna és piros ribiszke. Szájban is szép gyümölcsös, hosszú lecsengéssel. Tartalmas és elegáns rosé.
A szekszárdi vidék gyümölcsössége, kedvessége és eleganciája jelenik meg a borban..Lendületes, jóivású merlot. Komplexitás, szép savak és érett gyümölcsök koncentrálódnak ízében.
52% Kékfrankos, 20% Cabernet franc, 16% Merlot, 12% Portugieser Egy könnyed, élvezetes, jóivású vörösbor. A mozaikszó betűi mögött egy kis szekszárdi életérzés bújik meg.
Tartályban és kisebb része hordóban érlelt, aroma gazdag, gyümölcsös 100% Viognier. A Viognier francia fajta, jellemzően nagyon gyümölcsös, finom aromagazdag bort ad, a különféle egzotikus gyümölcsök, citrusok, valamint barack, körte illataival, ízeivel.