Címkék
Pincészetünk története 7 generációval ezelőtt kezdődött és hosszú, kihívásokkal teli, nagy szorgalmat igénylő, a hagyományokat tisztelő, de egyszersmind újító, kísérletező szemlélettel kikövezett utat kellett megtennünk a jelenlegi – országon belül és kívül jól ismert – GERE név megteremtéséig ...
Pincészetünk története 7 generációval ezelőtt kezdődött és hosszú, kihívásokkal teli, nagy szorgalmat igénylő, a hagyományokat tisztelő, de egyszersmind újító, kísérletező szemlélettel kikövezett utat kellett megtennünk a jelenlegi – országon belül és kívül jól ismert – GERE név megteremtéséig. Napjainkban a családunk birtoka eléri a 70 hektárt és már az ifjabb generáció is része a pincészet hétköznapjainak. Célunk, hogy régi magyar mintára újra megvalósuljon a generációkon átívelő, felmenőkről utódokra szálló szőlőművelés és borászkodás.
A GERE családfán 7 generáción át tudunk kimutatni borász ősöket; csak a nagyapával majd az édesapával szakadt meg a folyamat. A második világháború után tönkretették a paraszti birtokokat, a kitelepítésekkel pedig megszakították a családi hagyományok láncolatát. Gere Attila is az erdész szakmát választotta. A borászattal apósa révén került kapcsolatba 1978-ban, kinek hagyományos módon készített kézműves borait kóstolva ismerte fel, hogy a villányi vörösborokban hatalmas lehetőség rejlik.
GERE Attila és felesége Katalin kezdetben csupán a néhány négyszögöl, Csillagvölgyben lévő szőlőterületen gazdálkodott, amelyet a szülőktől kaptak nászajándékként 1978-ban. Az 1986-os évjárat volt az első, mely már palackokban került értékesítésre.
1991-ben nyitotta meg kapuit a GERE Panzió, mely akkoriban az első szálláshely volt Villányban. Merész vállalkozás volt, hiszen abban az időben a borturizmus még gyermekcipőben járt nemcsak Villányban, hanem egész Magyarországon. Gere Attila 1991-ben feladva tanult szakmáját megalapította a Gere családi vállalkozást, mely ma egyike Magyarország legismertebb pincészeteinek. A szőlőterület az évek folyamán szépen növekedésnek indult. Ma, a hosszú évek munkájának köszönhetően, a pincészet 70 hektár területen gazdálkodik a borvidék legkiválóbb dűlőiben.
A családi birtok mellett máig jól működik a Gere-Weninger Pincészet is, melyet 1992-ben Franz Weninger osztrák borásszal hoztunk létre Villányban, és jelenleg 10 hektár területen gazdálkodik.
1994-ben Gere Attilát munkája elismeréseként az “Év borásza” megtisztelő címmel tűntették ki. Három évvel később, az 1997-es évjárattal egy nagy álom vált valóra: palackba került a KOPÁR Cuvée első évjárata. Ekkorra fordultak termőre a pincészet kiváló területein lévő új telepítések, melyek lehetővé tették egy nagy bor megalkotását.
2002-ben elkészült a GERE pincészet új érlelő pincéje és feldolgozó épülete, melynek technológiai felszereltsége megfelel a legmodernebb követelményeknek. A Gere Pincészet 2002-ben átadott új feldolgozója a ma létező legmodernebb borászati technológiát ötvözi a villányi borkészítési hagyományokkal. A szőlőt már az ültetvényen szelektáljuk, majd kis ládákba kézzel szüreteljük. Szigorú terméskorlátozással (csúcsboraink esetében kb. 0,7 – 1 kg/tőke) dolgozunk, csak minőségi, kézzel válogatott szőlőalapanyagot használunk fel. A feldolgozás előtt egy válogató asztalon fürt szelekciót hajtunk végre. Csak a tökéletesen érett, egészséges szőlő kerül feldolgozásra. A bogyózást követően az előzetesen lehűtött cefre, temperálható acéltartályokba, illetve fakádakba kerül. Itt megy végbe az alkoholos erjedés szabályozott hőfokon, fajtáktól függően 1-3-hét alatt. Boraink készítésekor törekszünk a villányi termőtájra jellemző illat- és ízjegyek kifejezésre juttatására. Ennek érdekében a feldolgozási technológia során a lehető legkíméletesebben járunk el. Az erjesztést kizárólag a GERE birtokról szelektált, helyi élesztő törzsekkel végezzük. Célunk a természetes, egyedi, terroir birtok borok készítése. Az erjesztést követően kíméletes préselés következik, melyet pneumatikus rendszerű présekkel végzünk.
A spontán biológiai almasav bomlás már a feldolgozó alatt található érlelő pincében, nagyrészt új, illetve használt 80%-ban magyar, valamint francia tölgyfahordókban megy végbe. Vörösborainkat átlagosan 14-18-hónapig érleljük fahordóban, majd a hordós érlelést követően következnek a különböző házasítások. A palackozás során pincészetünk csúcsborai nagyrészt szűretlenül lesznek letöltve, majd piacra kerülésük napjáig palackban érlelődnek tovább.
Gere Attila Borászat
A pincészet eszenciája, mely egy különleges hordóválogatás. A pincészet legszebb új barrique hordóiból szelektált, limitált mennyiségben készülő borkülönlegessége. Magában hordozza az egyedülálló Villányi termőtáj valamennyi értékét. Mélység, komplexitás, koncentráció és elegancia jellemzik. Nagy érlelési potenciállal rendelkező bor. Alkoholtartalom (V/V)...
Színe korához képest fiatalos, fekete mag lila szegéllyel övezve. Illata már nagy beltartalomról árulkodik, hordós jegyek, érett gyümölcsök. Aromái főleg fekete és erdei bogyósokról szólnak, melyek intenzitása ízben és illatában egyaránt háttérbe szorítják a hordós jegyeket. Aromaképe rendkívül komplex...
Színe közepesnél mélyebb fiatalos, lilába hajló árnyalat bíbor reflexekkel. Illata fűszeres, fekete bogyós, nagyon élénk, ízében kávé, meggy, ribiszke, fehér bors mutatkoznak elsősorban. Kóstolva kellemes savérzet párosul határozott tanninokkal, de zamatos hosszan megmaradó gyümölcsös kortyban köszön el.
Intenzív, de nem tolakodó, behízelgő illat, melyben jól beérett fehér húsú gyümölcsök sorakoznak. Mangó, körte, barack, pici vaníliával. Kóstolva feszes savak andnak a kortynak lendületet, melyben a citrusokat és némi zöldfűszerességet kellemes gyöngyözés tesz teljessé.
Élénk rózsaszín árnyalata ropogós frissességről árulkodik. Illatában nem tolakodó, elegáns cseresznye, szilva, apró bogyósok, finoman virágos jegyek. Ízében a gyümölcsök szép egyensúlyban vannak a savakkal, melyek stílusának megfelelően feszesen tartják. A szénsavbuborékok szépen kiemelik a gyümölcsös ízeket, a bor pedig egy közepesen hosszú tartalmas...
50% Cabernet Franc; 40% Merlot; 10% Cabernet Sauvignon Színe mély sötétbe hajló lila, bordó reflexekkel. Illatában hordófűszerek, bors, pici dohány, minerális jegyek, erdei bogyósok. Kóstolva is ez az összetettség jellemzi, az évjáratból adódó teltséggel. Tanninban gazdag, de gyönyörűen koncentrált ízjegyekre épül, melyek így egyensúlyban tartják a bort.
Azon fajták egyike, amelyek otthonra leltek Villányban. Mint a többi csersavdús borunk ez is 1,5 évet érlelődött fahordóban. Mélyvörös színű, határozott fajtajellegű, jellegzetes illatú. Szép, testes, kellemesen fanyar ízű vörösbor.
Bíbor árnyalat, közepesnél nagyobb testre utaló szerkezet. Illatában finom pörkölési aromák, érett gyümölcsök, földes jegyek és leheletnyi borsosság jelentkezik. Kóstolva bársonyos, hosszan megmaradó ízérzet, melyben a hordófűszerek mellett főleg meggy és szilva dominálnak finom savérzet kíséretében.
100% Franc az Ördögárok dűlőből. A pohárban feketébe hajló mag, lassan mozgó, tartalmas tétel. Illatában a villányi termőtáj meleg, elegáns jelleme. Érett, túlérett piros és fekete gyümölcsök, finoman sós-füstös jegyek és kávé behízelgő harmóniája. Kóstolva puha tanninokban bővelkedik, de nem bújnak el az aromák. A nagyborokra jellemzően minden elemében...
Közepesen testes zamat gazdag tétel, finom hordófűszerekkel a háttérben. Illatában már érett gyümölcsjegyeket mutat, szilva és meggy mellett pici vanília és fahéj is megjelennek. Kóstolva még kifejezetten játékos és nagyon kerek. Élénk gyümölcsösséget kellemes savérzet és némi tannin is támogatja.